FilmeCine nu e gata (2025) | Cronică de film

Cine nu e gata (2025) | Cronică de film

Am văzut cel mai nou film românesc, Cine nu e gata, la proiecția de la Cinema City. Regia este semnată de Anghel Aron Florian, iar filmul este o adaptare a romanului omonim scris de Iulia Nani.

cinenuegata

Despre ce e vorba în film (fără spoilere)

Se spune că oamenii nu se pot schimba. Dar dacă ar fi obligați?

Sătulă de rutina sufocantă din lumea corporatistă, Victoria își dă demisia și decide să devină coach. Visează să-i ajute pe ceilalți să scape din capcana joburilor toxice, exact cum a făcut ea. Însă realitatea îi dă planurile peste cap: clienții nu cooperează, iar metodele clasice de coaching nu dau rezultate.

- Advertisement -

Așa că renunță la empatie și discursuri motivaționale. În locul lor, adoptă o abordare radicală, reprezentată de tehnici de manipulare, șantaj, inclusiv privare de libertate. Cu tehnici deloc ortodoxe, își forțează clienții să ia acele deciziile dificile pe care le tot evitau. La început, pare că metoda funcționează. Dar curând, controlul începe să-i scape printre degete. Succesul se transformă în haos, iar granița dintre intenții bune și consecințe periculoase devine tot mai subțire. Cât de departe e dispusă să meargă?

Estetica filmului alternează realitatea septic-urbană cu suprarealismul chiaroscuro inspirat de Caravaggio și grafica viscerală a esteticii comic books. Universul exterior este crud, steril, aproape inuman, în timp ce cosmosul interior al personajelor pulsează întunecat și seducător, ca o cameră obscură plină de reverii și neliniști. – Anghel Aron Florian (regizor, scenarist, producător)

Distribuție film

Rolul personajului principal, Victoria, este interpretat de Ioana Budu, ea făcându-și astfel debutul actoricesc pe marele ecran. Din distribuție fac parte și Daniela Nane, Oana Marcu, Oltin Hurezeanu, Paul Diaconescu, Loredana și mulți alții.

Opinie personală

Mi-a plăcut abordarea satirică a lumii corporatiste. Protagonista subliniază în repetate rânduri că, în realitate, urgențele la birou (vorbim aici de munca de birou, nu de munca de medic sau pompier) sunt rare, iar dacă nu ne impunem limite sănătoase, ceilalți vor profita de disponibilitatea noastră.

Burnout-ul, epuizarea, acea stare de letargie care se instalează treptat, toate acestea sunt lucruri prin care cred că majoritatea dintre noi am trecut, măcar o dată în viața de adult. Jobul ajunge adesea să ne consume mult mai mult decât cele 8 ore pe zi, iar granița dintre viața personală și cea profesională devine tot mai difuză. Mi-a plăcut că filmul nu cosmetizează această realitate și arată cât de afectați pot fi chiar și oamenii care, din afară, par de neclintit.

Totuși, mi s-a părut că filmul are un timeline confuz. Nu știu dacă a fost o alegere intenționată sau pur și simplu n-am reușit eu să prind firul logic, dar din a doua jumătate am început să pierd noțiunea temporală. Nu-mi mai era clar ce se întâmplă în prezent și în ce ordine au avut loc evenimentele.

Trailer: Cine nu e gata

Filmul este disponibil în cinematografe din 18 iulie 2025.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Follow us

1,215FaniÎmi place
14,830CititoriConectați-vă
1AbonațiAbonați-vă

Articole recente:

Cluburi de carte în București

Sunt multe cluburi de carte în București, iar eu ți-am pregătit o listă cu doar o parte dintre cele...

Dreams: La granița dintre lumi | Cronică de film

Am fost la Cinema City să vizionăm Dreams: La granița dintre lumi, cel mai nou film în regia lui...

Zootropolis 2 (2025) | Cronică de film

Am fost la IMAX să vedem în 3D cea mai nouă producție Disney. Zootropolis 2, regizat de Jared Bush...

Now You See Me: Jaful Perfect 3 (2025) | Cronică de film

Am văzut Now You See Me: Jaful Perfect 3 la Cinema City și trebuie să îl vezi și tu!...
No Events are found.

Parteneri

S-ar putea să îți placă
Alte articole de pe site

Nu vrei să te înscrii la newsletter?

*vom trimite doar informații legate de orașul București cel mult o dată pe lună

No, thanks!